راز حفره های مرموز در شمال روسیه + تصاویر

چهار حفره عظیم در مناطق همیشه منجمد سیبری در شمال روسیه پیداشده است. نگرانی دانشمندان این است که گرمایش جهانی موجب بالا آمدن گازها از زیر زمین شده است. سال گذشته در شبه‌جزیره یامال سه حفره بزرگ پیدا شد، اکنون اما دانشمندان چهار حفره جدید را همراه با چندین حفره کوچکتر در همان مکان پیداکرده‌اند.

B1 نام اولین حفره‌ی کشف‌شده؛ تصاویر حاکی از خروج گازهای زیرزمینی است.

B1 نام اولین حفره‌ی کشف‌شده؛ تصاویر حاکی از خروج گازهای زیرزمینی است.

تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی افزایش نگرانی دانشمندان را به همراه داشته است. این حفره‌ها هشداری جدی برای بشر تلقی می‌شوند، زیرا نوعی بلای طبیعی محسوب می‌شوند.

یکی از این حفره‌ها در ۱۰ کیلومتری یک تأسیسات تولید گاز به وجود آمده است. دانشمندان می‌گویند که احتمالا ۳۰ حفره دیگر نیز کشف خواهد شد. محققان همچنان بر سر علت این حفره‌ها اختلاف‌نظر دارند. مقامات مسئول خواستار تحقیقات فوری در این زمینه شده‌اند.

حفره مرموز در شمال روسیه

حفره مرموز در شمال روسیه

تاکنون محل دقیق چهار حفره شناسایی شده است، ولی تصاویر هوایی از وجود حفره‌های بیشتری خبر می‌دهد. دو حفره‌ای که اخیرا پیدا شده به استخر آبی طبیعی تبدیل شده‌اند. پروفسور باگویاولنسکی از مقامات روسیه در این ارتباط می‌گوید: «این مشکل بسیار جدی است و ما باید مردم را مطلع سازیم. البته نباید آن‌ها را بترسانیم. ما باید درباره این پدیده جدید بیشتر تحقیق کنیم تا جلوی هرگونه فاجعه‌ای را بگیریم.» نمی‌توان جلوی خروج گازها را گرفت. در برخی موارد، امکان اشتعال نیز وجود دارد.

حفره مرموز درشمال روسیه

موقعیت حفره های مرموز

در محل حفره B2 یک دریاچه به وجود آمده است. این حفره در ۱۰ کیلومتری میدان گازی گازپروم ایجاد شده است. در تصویر زیر، گاز متان بر روی سطح دریاچه قابل مشاهده است.

دریاچه حفره مرموز شمال روسیه

دریاچه حفره مرموز شمال روسیه

ساکنان نزدیک این حفره‌ها گزارش دادند که پرتوهای نوری را دیده‌اند. از این رو، دانشمندان حدس می‌زنند که گازهای محبوس شده در یخ‌های سیبری منفجر می‌شوند و یکی از دلایل آن گرمایش جهانی است. دانشمندان گمان می‌کنند که میزان گاز متان در این مناطق منجمد بسیار زیاد است. یکی از پژوهشگران تخمین زده که قدرت انفجاری تمام این حفره‌ها برابر با ۱۱ تن  تی‌ان‌تی است.

حفره مرموز در یخهای سیبری

حفره مرموز در یخهای سیبری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>