بیشتر بخوابید تا به این بیماری ها دچار شوید!

شاید کمی سخت باشد که بخواهیم در مورد بیش از حد خوابیدن حرف بزنیم، چرا که اغلب ما حتی وقت کافی برای خواب عادی را هم نداریم. با این وجود، برخی افراد هستند که بیش از حد می‌خوابند.

به گزارش فرادید به نقل از هافینگتون پست، نمی‌توان میزان خواب کافی را برای همه افراد به یک اندازه تعیین کرد. بزرگسالان به هفت تا نه ساعت خواب احتیاج دارند تا در وضعیت ایده‌آل خود قرار بگیرند. از طرفی، بیش از ۹ ساعت خوابیدن می‌تواند خود از علائم یک بیماری باشد. اما مسئله‌ای که از اهمیت بیشتری برخوردار است این است که شما با این کار بدن خود را آماده پذیرایی از انواع بیماری‌ها می‌کنید!

افزایش احتمال ابتلا به افسردگی
در مطالعه‌ی انجام شده بر روی دوقلوهای بزرگسال در سال ۲۰۱۴ مشخص شد که افزایش زمان خواب علائم افسردگی را نیز افزایش می‌دهد. کسانی که بین هفت تا نه ساعت می‌خوابیدند ۲۷ درصدِ علائم افسردگی را داشتند، اما افرادی که بیش از ۹ ساعت در طول شبانه روز می‌خوابیدند به ۴۹ درصدِ علائم افسردگی مبتلا بودند.

آسیب رساندن به مغز
پژوهش انجام شده در سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد زنان مسنی که در یک دوره شش ساله بیش از حد (یا کمتر از میزان عادی) می‌خوابند با مشکلات مغزی روبه‌رو می‌شوند. زنانی که بیش از ۹ ساعت یا کمتر از پنج ساعت در طول شبانه روز می‌خوابند با تغییرات کارکردی در مغز مواجه می‌شدند.

کاهش احتمال بارداری
یک تیم پژوهشی کره‌ای در سال ۲۰۱۳ عادت خواب بیش از ۶۵۰ زن را مطالعه کردند. این زنان بارداری در محیط آزمایشگاه را تجربه می‌کردند. نتایج این پژوهش نشان داد زنانی که بین هفت تا نه ساعت می‌خوابند بیشترین احتمال بارداری را دارند و زنانی که بین نه تا ۱۱ ساعت می‌خوابند از کمترین میزان احتمال بارداری برخوردار بودند. البته رابطه علت و معلولی در این پژوهش بررسی نشد.

بیماری ناشی از خواب زیاد

بیماری ناباروری ناشی از خواب زیاد

افزایش احتمال ابتلا به دیابت
در مطالعه انجام شده در کِبِک، محققان به این نتیجه دست یافتند که افرادی که بیش از هشت ساعت در شب می‌خوابند دو برابر بیشتر از افراد معمولی به دیابت نوع ۲ مبتلا می‌شوند. همچنین مشخص شد که «عدم تحمل گلوکز» در یک بازه شش ساله در این افراد بیشتر از افرادی است که بین هفت تا هشت ساعت در شب می‌خوابند. حتی پس از برقراری شرایط جسمانی یکسان، همین نتایج تکرار شد.

افزایش وزن
همان تیم پژوهشی قبلی در کِبِک وزن بدن و افزایش چربی را در یک بازه شش ساله در بزرگسالان بررسی کردند. نتایج این پژوهش نشان داد کسانی که بیشتر یا کمتر از افرادی معمولی (هفت تا هشت ساعت) می‌خوابند با افزایش وزن مواجه می‌شوند. افرادی که بین ۹ تا ۱۰ ساعت در شبانه روز می‌خوابیدند ۵ کیلوگرم افزایش وزن داشتند. البته شرایط دریافت کالری و فعالیت‌های فیزیکی در این پژوهش کنترل شد، اما مشکل افزایش وزن همچنان در این افراد وجود داشت.

آسیب قلبی
پژوهشی که سال ۲۰۱۲ در دانشکده آمریکایی قلب‌شناسی ارائه شد نشان داد که بیش از هشت ساعت خواب شبانه با مشکلات قلبی همراه است. پژوهشگران در این مطالعه اطلاعات بیش از ۳۰۰۰ نفر را بررسی کرده و دریافتند احتمال ابتلا به آنژین در افرادی که زیاد می‌خوابند دو برابر بیشتر از افراد معمولی است. احتمال ابتلا به بیماری شریان‌های کرونری در این افراد همچنین ۱٫۱ دهم برابر افراد معمولی است.

مرگ زودرس
در سال ۲۰۱۰، نتایج ۱۶ مطالعه بررسی شد. محققان دریافتند احتمال مرگ – به هر دلیلی – بین کسانی که کمتر یا بیشتر از حد معمول می‌خوابند بیشتر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>