برای اولین بار یک زن شهردار بغداد شد + عکس

برای اولین بار در تاریخ عراق، یک زن شهردار بغداد شد. ذکری محمد علوش که در دارای مدرک دکترا در رشته راه و ساختمان است پیش‌تر مدیریت پروژه‌های ساختمانی وزارت آموزش عالی را به عهده داشت.

به گزارش دویچه وله، ذکری محمد علوش به عنوان اولین شهردار زن پایتخت عراق انتخاب شده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه خانم علوش که رشته راه و ساختمان دکترا دارد، پیشتر به عنوان مدیرکل پروژه‌های ساختمانی در وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق فعالیت می‌کرد.

شهردار بغداد

شهردار بغداد

شهردار بغداد مهم‌ترین مقام اداری در پایتخت عراق محسوب می‌شود و مستقیما به حیدر عبادی، نخست‌وزیر پاسخگو خواهد بود. ذکری علوش موقعیت یک وزیر کابینه دولت را خواهد داشت.

رافد جبوری، سخنگوی دولت عراق می‌گوید که شهردار تازه، کار خود را از یکشنبه ۲۲ فوریه آغاز خواهد کرد. او افزود که “نعیم عبوب” شهردار پیشین برکنار شده است.

سخنگوی حیدر عبادی افزود که برکناری عبوب یک تنبیه محسوب نمی‌شود. شهردار پیشین به شکل پیوسته در شبکه‌های اجتماعی مورد انتقاد شهروندان بغداد قرار داشت. آنها وی را به بی‌کفایتی متهم می‌کردند.

“توجه دختران ایرانی” به شهردار سابق
در ماه مارس گذشته در حالی که شهر بغداد درگیر جنگ ‌فرقه‌ای و حملات تروریستی بود، نعیم عبعوب مدعی شد که بغداد را به شهری “زیباتر از نیویورک و دبی” تبدیل کرده است.

برخی وب‌سایت‌های عربی از جمله “عراق پرس” به برخی اظهارات بحث برانگیز عبعوب اشاره کرده‌اند از جمله وی مدعی شده که به عنوان “یک بغدادی خوش‌تیپ” حتی تحسین و توجه دختران ایرانی را به خود جلب کرده است.

یاسر صفر، یک نانوای ساکن بغداد به خبرگزاری فرانسه می‌گوید که شهردار پیشین یک دلقک بود که باید پیش از این اخراج می‌شد. او اضافه می‌کند: «همه اظهارات عبوب مضحک بود.»

انتصاب یک زن به عنوان شهردار بغداد توجه گروه‌های مدافع حقوق زنان را جلب کرده ‌است. آنها امیدوارند که این تصمیم به بهبود موقعیت نامناسب زنان عراقی کمک کند و خشونت و تبعیض علیه آنان را کاهش دهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>